Svecnjaci od kovanog gvozdja
Ime svećnjak proističe iz potrebe za predmetom koji bi držao sveću dok gori da ne padne; svećnjak ima šiljak na koji se stavi sveća, da zadrži sveću na mestu .
Iako je električnnim osvetljenjem ukinuta upotreba sveće u mnogim delovima sveta , svećnjaci se i danas koriste u nekim zapadnim zemljama, u kućama kao dekorativni element ili da dodate atmosferu u posebnim prilikama. Pre širenja električne energije svećnjaci su imali veliku upotrebu jer su pored fenjera oni bili jedini izvor svetlosti. Danas najveću primenu imaju kod nas u zemlji kao držač slavske sveće.
Sveće i svećnjaci se takođe koriste često u verskim obredima i za duhovne sredstvima, kao i funkcionalnih simboličkih svetlima . U jevrejskim domovima , dva sveće su osvetljeni da označi početak subote u sumrak svakog petka , dakle , svećnjaka su često izloženi . Sedam – razgranati svećnjak poznat kao Menorah , je nacionalni simbol države Izrael , na osnovu svećnjak koji je korišćen u Hramu u Jerusalimu u drevna vremena . Još jedna posebna svećnjak naći u mnogim domovima jevrejskih je Hanukiah , Hanuka menoru koja drži osam sveće , plus dodatni jedan za osvetljenje ostale.
Tall svećnjaka i oltarski lampe se često nalaze u hrišćanskim crkvama , kao , a poseban skup dvogodišnje i tri – razgranati kandelabar nazvao dikirion i trikirion se koriste istočne katoličke i pravoslavne biskupa da blagoslovi ljude na bogosluženja .